ústavka 8.B

Vítejte na stránkách třídy 8.B na ZŠ Ústavní

Manu Chao

Manu Chao (* 21. června, 1961 v Paříži; skutečné jméno je Jose-Manuel Thomas Arthur Chao; velmi zřídka je také označován jako Oscar Tramor) je francouzský latinsko-folkový zpěvák španělského původu.

Chaova matka pocházela z Baskicka a jeho otec spisovatel Ramón Chao z Galicie (Vilalba). Přestěhovali se do Paříže, aby unikli diktátu Francisca Franca, který trval až do jeho smrti v roce 1975. Tak se stalo, že mladý Manu Chao strávil své dětství v okolí Paříže.

Manu Chao se stal velmi známým členem pařížské alternativní scény, a to ve skupinách jako například Hot Pants and Los Carayos. Roku 1987 Chao, jeho bratr Antoine Chao a jejich bratranec Santiago Casariego založili skupinu Mano Negra. Mano Negra zaznamenala úspěch ve Francii s hitovým singlem „Mala Vida“ a poté se vydala na turné po jižní Americe. Skupina se rozpadla v roce 1995.

Zpívá francouzsky, španělsky, arabsky, galicijsky, portugalsky, anglicky wolofsky, přičemž je časté, že je v jedné písni míchá více jazyků dohromady. Je jeden ze světově nejprodávanějších umělců, i když je poměrně málo známý v anglicky mluvících zemích.

V jeho hudbě lze vycítit vliv mnoha žánrů: rock, francouzský „šanson“, španělskoamerická salsa, Reggae, Ska alžírské raï. Tyto vlivy získal díky imigrantům přicházejícím do Francie, svým vztahům s Iberským poloostrovem a hlavně díky jeho cestám do střední Ameriky, kam se dostal po rozpadu Mano Negra. Mnoho Chaových textů jsou o lásce, životě v ghettu a imigraci. Často se v nich objevuje také nějaké levicové poselství (on sám má například velmi blízko k Zapatistovu hnutí). Má mnoho následovníků v evropské levici a antiglobalizačním hnutí hnutí, ačkoli mu někteří mají za zlé jeho účast v hudebním byznysu.

Společně s Toninem Carotonem vytvořil skladbu La Trampa pro krátce žijící improvizační komedii Drew Carey's Green Screen Show.

Roku 2003 se sblížil s Amadou a Mariam, takže v roce 2004 vydali album Dimanche à Bamako (Neděle v Bamaku).

Písnikčy..
Posledni komentare
09.12.2007 15:25:48: smiley${1}smiley${1}
 
Veškerý text podléhá autorksým právům a nesmí být kopírován ani zneužíván.Neuposlechnutí tohoto varování bude potrestánu podle norem týmu Ustavka